Lato trwa w najlepsze, czas różnych koncertów i wydarzeń plenerowych. Dlatego dziś na wokandzie temat: budowa sceny na festiwal muzyczny. Organizacja imprez masowych jest naprawdę skomplikowanym procesem – nie wystarczy zaproszenie wokalistów, zaplanowanie show i rozwieszenie plakatów, które będą informować potencjalnych gości o wydarzeniu. Zatrudniając nawet specjalistyczne firmy pomocnicze, warto posiadać plan budowy, ustawienia, wielkości i aranżacji, by wszystkie informacje przekazać wykonawcom.
Sceny to nie tylko podest, więc warto wziąć pod uwagę również oświetlenie, dźwięk, rozstaw poszczególnych elementów tworzących widowisko, a nawet ilość osób, które będą się na niej znajdować – w końcu konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała, by zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy!
Artyści i grupy rozrywkowe powinny stać powyżej publiki, by oddalone rzędy od podestu, bez problemu widziały cały show – często ocenia się widowisko po wysokości sceny, ponieważ im planowana jest większa impreza, tym stosuje się wyższe rozwiązania. Czym kierować się w czasie wyboru odpowiednich produktów i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu?
Oczywiście podesty sceniczne wyprodukowane przez tego samego producenta, można w większości modeli ze sobą łączyć, więc nie zawsze warto wybierać największy model z oferty, posiadający najwyższy udźwig maksymalny – jest to po prostu nieekonomiczne.
Organizując zarówno imprezy plenerowe, jak i te odbywające się w budynku, zawsze należy brać pod uwagę zaawansowanie całego show – w skład którego będą wchodzić m.in.:
Gdzieś te wszystkie elementy trzeba zamontować, prawda? Kratownice są elementem konstrukcyjnym, który doskonale się do tego nadaje! Świetnie sprawdzi się również jako stelaż do zadaszenia, które w przypadku imprez plenerowych stanowi niezwykle istotny element sceny.
Kratownice sceniczne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można stworzyć z nich naprawdę zaawansowane i funkcjonalne konstrukcje. Powinny być również wykonane z materiału odpornego na korozję, gdyż deszcz nie powinien stanowić dla nich problemu – to w końcu z ich pomocą, sprzęt powinien być przed nim chroniony.
Im większa jest impreza, tym zadaszenie sceny jest bardziej istotne. Jeśli chodzi o mniejsze wydarzenia, to stanowi ono podstawę ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, natomiast przy większych show są podstawowym elementem akustycznym, mającym ogromny wpływ na jakość dźwięku.
Zadaszenia w czasie deszczu chronią sprzęt elektroniczny i artystów przed opadem atmosferycznym, natomiast podczas słonecznych dni, stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi. Każdy wykonawca sceniczny powie, że nie da się występować i rozgrzewać publiki, gdy po prostu jej nie widać przez oślepiające słońce.
Gdy impreza jest naprawdę duża, należy zaplanować rozstaw głośników i kolumn w taki sposób, by dźwięk nie był ogłuszający dla artysty, natomiast powinien być doskonale rozumiany i słyszalny w oddalonych rzędach – nie jest to proste zadanie i należy wykorzystać zaawansowane kratownice, więc podołają temu jedynie profesjonalni akustycy.
Jak widać, budowa sceny na festiwal muzyczny to niezwykle skomplikowane zadanie i jedna osoba nie poradzi sobie raczej z organizacją i nadzorem wszystkich prac – często jest to problematyczne, nawet dla kilkuosobowych zespołów. Warto oddać się w ręce prawdziwych specjalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo muzykom oraz uczestnikom festiwalu.
Menu
Kontakt
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00