Zawód spawacza, być może kiedyś niewystarczająco doceniany, obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych ze względu na rozwój technologii konstrukcyjnych. Umiejętności spawalnicze powinny być potwierdzone odpowiednimi świadectwami i udokumentowanymi kwalifikacjami. Tylko wtedy masz szansę otrzymać dobrą pracę i zyskać zaufanie przyszłego pracodawcy. Ponadto im więcej szkoleń odbędziesz, tym bardziej poszerzysz swoją wiedzę oraz umiejętności. Wiele kursów kończy się egzaminem, a uczestnicy otrzymują certyfikat spawacza. To dokument bardzo istotny z perspektywy przyszłego pracodawcy. Kratownice, zadaszenia, estrady, sceny – do budowania ich potrzeba fachowców.
Aby zostać spawaczem, wymagane jest ukończenie studiów na kierunku technicznym oraz odbycie 2-letniej praktyki zawodowej. Alternatywną drogą jest już wcześniej kształcić się w tym kierunku, wybierając szkołę średnią o kierunku technicznym. To jednak nie zwalnia Cię z odbycia praktyk, które w tym przypadku są dłuższe i wynoszą 5 lat. Kwalifikacje spawalnicze otrzymuje osoba, która po praktykach pozytywnie zaliczy egzamin. Otrzymuje certyfikat spawacza, który jest potwierdzeniem jego umiejętności spawalniczych, wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Praca spawacza wymaga jednak nie tylko wiedzy, praktyki i odpowiedniej umiejętności, ale też dużej precyzji w działaniu, odpowiedzialności, zdolności do kreatywnego myślenia, wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Spawacz nierzadko musi pracować w trudnych warunkach, na wysokościach i pod presją czasu. Certyfikat spawacza jest tylko jednym z elementów, które są wymagane w pracy na tym stanowisku.
Jeżeli chcesz zostać spawaczem bądź też wzbogacić swoje umiejętności z zakresu metod spawalniczych, możesz odbyć odpowiednie szkolenie, wybierając opcję dla początkujących i zaawansowanych. Od uprawnień spawacza zależy nie tylko szansa na otrzymanie dobrej pracy, ale też zarobki spawacza.
TIG (141) Tugsten Inert Gas – bardzo precyzyjna metoda spawania, pozwalająca na spawanie stali nierdzewnych i „czarnych”. Odbywa się z wykorzystaniem łuku elektrycznego oraz nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Metoda ta przyda Ci się z pewnością w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.
MAG (135,136) Metal Activ Gas – w tej metodzie wykorzystywany jest łuk elektryczny i topliwa elektroda metalowa w osłonie gazów aktywnych chemicznie. Znalazła swoje zastosowanie w budownictwie i przemyśle ciężkim.
MMA (111) – Manual Metal Arc – należy do najstarszych metod spawalniczych. Spawanie odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, wykorzystując przy tym metalową elektrodę otuloną. Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda manualna, wymagająca od spawacza dużych umiejętności, jak i precyzji.
Szkolenia z metod spawania kończą się egzaminem, a uczestnik po jego zdaniu otrzymuje certyfikat spawacza z zakresu wiedzy i umiejętności, których dotyczył kurs. Z pewnością to dobry sposób na zwiększenie swojej szansy na lepszą pracę i bardziej satysfakcjonujące zarobki.
Certyfikat spawacza nie zawsze wystarczy, aby podjąć pracę na tym stanowisku. Każdy pracownik musi dodatkowo odbyć przeszkolenie BHP, ponieważ zostaje zatrudniony w firmie, prowadzącej pracę o podwyższonym ryzyku. W niektórych krajach wymagane są odpowiednie certyfikaty. W Krajach Beneluksu obowiązuje certyfikat VCA, z kolei w krajach niemieckojęzycznych, jak Niemcy, Austria i Szwajcaria – certyfikat SCC. Warto o tym wiedzieć, jeżeli planujemy pracę na stanowisku spawacza za granicą.
Uprawnienia spawacza może więc otrzymać osoba, która ukończyła studia na kierunku technicznym i 2-letnią praktykę bądź szkolę średnią o kierunku technicznym i 5-letnie praktyki. Warto ponadto uczestniczyć w szkoleniach z konkretnych metod spawania. Twoje umiejętności i wiedzę potwierdzi certyfikat spawacza.
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00