Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Co sprawia, że krzesła na trybuny teleskopowe są wygodne?

Kupując krzesła kierujemy się estetyką, ale gdy wybrany model okaże się niewygodny, rezygnujemy z jego nabycia. W przypadku krzeseł na trybuny sprawa wygląda podobnie. Co wpływa na komfort siedzenia na trybunie?

Krzesła na trybuny teleskopowe

Wygoda krzeseł na trybuny zależy przede wszystkim od ich konstrukcji i wymiarów. Projektując trybunę i dobierając do niej krzesła, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników wpływających na komfort siedzenia.

Czynniki wpływające na wygodę krzeseł na trybuny:

1) Grubość krzesła na trybuny

– m.in. od niej zależy rodzaj wykończenia. Grubość krzesła po złożeniu waha się od 13,5 do 30 centymetrów. Im grubsza tapicerka, tym grubsze krzesło. Tematykę grubości szerzej poruszaliśmy w tym artykule.

2) Głębokość siedziska

– przyjmuje się, że powinna mieć co najmniej 35 cm. Siedzisko powinno tak podpierać uda, by nogi układały się w naturalnej pozycji.

3) Osiowy rozkład podłokietników

– (szerokość krzesła) mierzony od środka jednego do środka drugiego podłokietnika lub (gdy brak podłokietników) od środka do środka krzesła. Optymalnie odległość powinna liczyć około 50 cm. Osiowy rozkład podłokietników oddziałuje na wygodę siedzenia i jednocześnie wpływa na ilość krzeseł montowanych na trybunie. Przy małym rozkładzie na trybunie zmieści się więcej krzeseł, co w praktyce może nie przełożyć się na zwiększenie ilości widzów – ze względu na wygodę prawdopodobnie będą zajmować co drugie miejsce. Zdarza się też, że kina lub teatry zamawiają krzesła o rozkładzie mierzącym nawet 55 cm.

4) Wysokość podkolanowa

– czyli odległość od krawędzi siedzenia do poziomu trybuny, na którym siedzący trzyma stopy. Dobranie odpowiedniej odległości gwarantuje, że siedzący będzie trzymał kolana na właściwym poziomie. Zbyt duża odległość podkolanowa spowoduje, że nogi siedzącego będą wisiały w powietrzu, natomiast za mała sprawi, że będzie miał kolana zaraz pod brodą. Dla niskich kobiet wystarczającą wysokością jest 40 cm, natomiast dla wysokich mężczyzn potrzeba aż o 10 cm więcej. Warto pomyśleć o zbalansowaniu wysokości podkolanowej, tak by była odpowiednia dla większości osób.

Bez względu na miejsce przeznaczenia trybuny, warto pomyśleć o wygodzie zamontowanych na niej krzeseł. Komfort siedzenia zagwarantuje, że widzowie będą z przyjemnością wracać do danej hali sportowej, teatru czy kina.