Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Jakie elementy powinna zawierać solidna scena estradowa?

Każdy koncert, występ czy wydarzenie kulturalne wymagają budowy sceny estradowej. W wielu przypadkach takie wydarzenia odbywają się w plenerze, gdzie nie ma sceny i konieczne jest jej stworzenie od podstaw. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się mobilne sceny estradowe. Ich budowa nie zajmuje dużo czasu, podobnie jak ich złożenie. Konstrukcja musi być jednak stabilna i solidna. Na scenie będą zarówno obecni ludzie, jak też dekoracje, sprzęt muzyczny oraz nagłośnienie. Zatem jakie elementy powinna mieć solidna scena estradowa, aby spełniła swoją funkcję i zapewniła bezpieczeństwo zarówno artystom, jak też widzom?

Podstawowe elementy sceny estradowej

Należy zacząć od podstaw. Elementy porządnej sceny wykonane są z solidnych, odpornych na duże obciążenia materiałów. Jednocześnie w przypadku scen mobilnych powinny być one lekkie, co ułatwia budowę sceny. W takich przypadkach wykorzystuje się bardzo często aluminium. Jest to tworzywo odporne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie wytrzymujące duże obciążenie. Podstawowe aluminiowe elementy porządnej sceny to na pewno podesty. Obowiązkowo muszą znaleźć się przy budowie sceny, to na nich odbywa się całe wydarzenie i występ artystów. Podesty mają różne wielkości, które należy dopasować do wielkości oraz skali wydarzenia. Ważne jest też, aby wpisywały się w wielkość obszaru, gdzie odbywa się impreza. Konstrukcja sceny składa się też z kratownic. One również wykonane są z aluminium. Do czego służą kratownice? To elementy sceny estradowej, które zapewniają stabilność całej konstrukcji, ale przede wszystkim umożliwiają montaż dodatkowych elementów, jak np. oświetlenia, nagłośnienia i dekoracji. Jeżeli mamy do czynienia z wydarzeniem plenerowym, przyda się też zadaszenie. Koniecznie musi być wsparte na trwałych belkach i nośnych słupach, które również zostały wykonane z aluminium.

To trzy podstawowe elementy solidnej sceny. Na tym jednak nie koniec. Każdą scenę należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz wydarzenia, jakiemu towarzyszy, dlatego też potrzebować będziesz jeszcze kilku innych elementów, które również muszą spełniać warunki solidność i trwałości.

Dodatkowe elementy porządnej sceny

Elementy sceny estradowej mają sprawiać, że będzie ona jeszcze bardziej funkcjonalna i bezpieczna. Z tego powodu w przypadku podestów zaleca się zastosowanie m.in. schodków, szczególnie jeżeli scena znajduje się na większym podwyższeniu. Dzięki temu wejście na podest będzie łatwiejsze, ale też bezpieczniejsze. Co więcej, przydadzą się poręcze i uchwyty, które zabezpieczą newralgiczne obszary sceny. Jeżeli chodzi o schody, to do wyboru mamy kilka rodzajów. Najpopularniejsze są oczywiście schody modułowe, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszą się praktyczne schody rozsuwane.

Jeżeli chcesz wydzielić strefę dla gości, widzów oraz fanów, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie barierek aluminiowych. Dodatkowe elementy solidnej sceny to też uchwyty oświetleniowe. Są niezbędne do zawieszenia opraw oświetleniowych, które pełnią funkcję praktyczną, a także odpowiadają za efekty specjalne.

To, co jeszcze jest godne polecenia, to najazd estradowy. Na scenę na pewno będzie konieczne wniesienie ciężkiego sprzętu muzycznego i innych elementów niezbędnych do przeprowadzenia wydarzenia. Najazd pozwoli Ci bezpiecznie i w znacznie łatwiejszy sposób przetransportować sprzęt i urządzenia na scenę. Jest on regulowany, co umożliwia jego wykorzystanie przy mniejszych, większych, wyższych i niższych scenach. Tego typu dodatkowe elementy solidnej sceny są często niedoceniane, a jednak są niezwykle potrzebne i niezastąpione.

Jakie elementy powinna mieć scena? Są to: podest, zadaszenie, kratownice, schodki i barierki, a także najazdy. Możesz też dodatkowo zapewnić uczestnikom wydarzenia miejsca siedzące w postaci trybun.