Sporej ilości ludzi Szkocja kojarzy się z czymś…w kratkę. To znaczy jeśli zapytamy się kogoś, jak wygląda przeciętny Szkot, to zazwyczaj dowiemy się, że nosi on spódniczkę w kratkę – czyli tak zwany kilt – oraz często gra na dudach, lub innym instrumencie, którego dźwięk jest dosyć trudny do zniesienia dla ludzkiego ucha. Czy jednakże jest to prawda i w ten sposób wygląda każdy Szkot, musimy już zweryfikować sobie na własną odpowiedzialność i rękę.
A co, jeśli ktoś zapyta nas, co to jest kratownica? Czy wtedy też odpowiemy, że jest to coś związanego ze Szkocją, albo może nawet i z więzieniem, czy raczej też odpowiemy na tak postawione nam pytanie w zupełnie inny sposób?
Czymkolwiek by ta kratownica jednakże nie była, warto z pewnością dobrze poznać jej prawidłową definicję, aby w razie czego móc nią zabłysnąć przed naszymi znajomymi, czy też przed naszą rodziną.
Dowiedzmy się więc więcej o naszej bohaterce tego niniejszego tekstu. Mianowicie kratownica nie jest jednakże związana ze Szkocją, czy z jakimkolwiek mieszkańcem tego kraju, gdyż jest to po prostu nic innego, jak tylko specjalny rodzaj, typ prętowej konstrukcji.
Taka prętowa konstrukcja ma jednakże jeszcze kilka cech, które muszą wystąpić, aby powstała nam nasza kratownica. Abyśmy mogli nazwać w ten sposób naszą konstrukcję, jej elementy muszą być liniami prostymi, do tego powinny być ze sobą połączone przegubami w węzłach – coś na kształt kolanka hydraulicznego, tylko przypomnijmy, że nasze elementy są proste, a nie zagięte, jak to jest w przypadku kolanka właśnie. Poza tym elementy nasze muszą mieć siły fizyczne przyłożone tylko i wyłącznie w miejscach łączeń, czyli w tychże węzłach właśnie.
A do czego może nam się przydać takowa kratownica i po co coś takiego w ogóle istnieje i jest potrzebne? Otóż kratownica używana jest na przykład w wypadkach, kiedy potrzebujemy zbudować most. Wtedy właśnie jego cząstki łączone są za pomocą kratownicy, a taki most wygląda jak zestaw połączonych ze sobą rurek, które swoimi łączeniami ze sobą przypominają kratę właśnie – stąd nazwa.
Jeżeli zamierzamy zobaczyć najsłynniejszy chyba na świecie przykład budowli złożonej z kratownicy, to wystarczy, jeżeli udamy się do Paryża i nasz wzrok skierujemy na wieżę Eiffla. To właśnie ten bardzo słynny francuski inżynier upamiętnił setną rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej poprzez wybudowanie swojej wieży przy użyciu kratownicy właśnie.
Zresztą sama wieża Eiffla, to nie jedyny projekt tego genialnego człowieka, gdyż jego tworami będą również takie znane nam wszystkim budowle, jak na przykład most Maria Pia nad rzeką Duero w Porto w Portugali, czy chociażby Statua Wolności w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tak, dokładnie tak, również i Statua Wolności jest jego projektem, a w Polsce możemy poszczycić się mostem kolejowym w Przemyślu nad rzeką San, który został również zaprojektowany przez tego samego człowieka. Oczywiście nie w każdym przypadku Eiffel stosował omawianą tutaj kratownicę.
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00