Kiedy zastanawiamy się nad wyborem trybun teleskopowych musimy wziąć pod uwagę to jakie wybierzemy krzesła, które będą się na nich znajdować. W naszym artykule prezentujemy zasady, które pozwalają dobrać właściwe siedzenia.
Od krzesła, które znajduje się w zaciszu domowym wymagamy, aby było wygodne, praktyczne, a dodatkowo – choć nie jest to warunek konieczny – cechujące się wysokim poziomem estetyki. Ostatnio na blogu poruszaliśmy temat trybun teleskopowych, jeśli przegapiliście – Zalety trybun teleskopowych. Podstawowe zasady ich projektowania – warto się z nim zapoznać, ponieważ dziś kontynuujemy temat tego rodzaju trybun. Sam proces doboru krzesła na trybuny teleskopowe jest znacznie bardziej skomplikowany niż zakup krzesła do domu. Dlatego w dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym powinno się charakteryzować krzesło na trybuny teleskopowe i jakie zasady powinno spełniać, by móc się na nich znaleźć.
Projektując krzesła powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy różne czynniki:
Należy jednak podkreślić, że w wielu wypadkach uwarunkowania techniczne i przeciwpożarowe łączą się ze sobą, a kwestie estetyczne nie są aż tak istotne.
Czynnikiem, do którego dopasowujemy krzesła są trybuny teleskopowe.
Trybuny teleskopowe składają się z kilku poziomów, na których znajdują się krzesła. Każdy z tych poziomów jesteśmy w stanie zsuwać jak „szuflady”, dzięki czemu po złożeniu zajmują mało miejsca:
Krzesło jest ważnym elementem przy składaniu trybuny teleskopowej, ponieważ może ono zaważyć na tym, że dana trybuna zwyczajnie się nie złoży. Dlatego konstruując ją, należy mieć na uwadze to, jak zaprojektowane zostaną krzesła do trybuny teleskopowej.
Krzesło na trybuny powinno mieć:
Ta cecha wiąże się z tym, o czym pisaliśmy poprzednio. Trybuna teleskopowa ma pewne uwarunkowania techniczne, do których musimy dopasować krzesła.
Kiedy trybuna jest rozłożona, krzesło jest wyżej od poziomu trybuny. Jednak kiedy przystępujemy do składania trybuny teleskopowej, to krzesło, jak również oparcie, musi zostać położone na płasko, by umożliwić schowanie szuflady. Nadrzędnym celem jest to, by krzesło zmieściło się pomiędzy poszczególnymi poziomami trybuny teleskopowej.
Cecha ta jest również związana z przepisami przeciwpożarowymi, które mówią o tym, że przejście miedzy stałymi elementami krzeseł musi wynosić przynajmniej 45 cm, co dotyczy 8 krzeseł od ściany lub 16 krzeseł miedzy schodami. Żeby spełnić ten wymóg – często produkuje się krzesła z podnoszonym siedziskiem – ponieważ krzesła z oparciem stałym zajmują dużo miejsca (taki zabieg powoduje zastosowanie szerokich poziomów). Kiedy zastosujemy siedziska składane, nie są one traktowane jako stały element, wtedy też łatwiej można spełnić wymagania dotyczące tych 45 centymetrów odległości pomiędzy krzesłami.
W przypadku, gdy na trybunie musi zostać zamontowane więcej krzeseł, to przepis mówi o tym, że powinna zostać zwiększona szerokość przejścia. Dla każdego krzesła potrzebujemy 1 cm więcej – co w praktyce oznacza, że kiedy mamy 17 krzeseł, długość przejścia dla całego rzędu będzie wynosiła 45 cm + 1 cm = 46 cm.
To, co ważne to również głębokość rzędu, wynikająca ze stopniowania trybuny. Jeśli chcemy zachować zasadę dotyczącą przestrzeni 45 cm w przejściu to zastosowanie głębokich rzędów może być nienajlepszym rozwiązaniem, ponieważ mając 45 cm szerokości przejścia, uzyskamy dużą głębokość rzędu, a rozsunięta trybuna wyjedzie na środek i zajmie więcej przestrzeni boiska. Działa to także w drugą stronę – nie można zaprojektować zbyt płytkich rzędów, ponieważ zwłaszcza wysokie osoby będą siedzieć z podkurczonymi nogami i samo oglądanie meczu stanie się wysoce niekomfortowe. Dlatego też warto pomyśleć o rozwiązaniach kompromisowych, dogodnych dla wszystkich użytkowników.
Pierwsze ograniczenie techniczne, które powinniśmy wziąć pod uwagę, naturalnie wynika z pomieszczenia, w którym zamontowana została trybuna teleskopowa. Wysokość sufitu determinuje nam maksymalną wysokość trybuny. Podkreśla się tutaj konieczność zastosowania niewielkiej grubości krzesła oraz małej wysokości poziomów. W innym przypadku trybuny teleskopowe nie zmieszczą się w pomieszczeniu i będą zahaczać o sufit.
Inne uwarunkowania mówią o tym, że jeśli stosujemy wysokość poziomów większą od 50 cm, to należy dodatkowo zamontować poręcze z przodu. Tego rodzaju barierki są kłopotliwe ze względu na to, że mogą zasłaniać widok, wymagają montażu, a to wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Jeśli chcemy tego uniknąć musimy się postarać, by poziomowanie było mniejsze od 50 cm. Najczęściej stosowane stopniowanie trybuny ma 30-34 cm wysokości. Można także zastosować niezwykle niskie poziomowanie sięgające nawet 23 cm, które powoduje, że na jednej trybunie zmieści się więcej rzędów. Jest także możliwe jeszcze niższe stopniowanie, wtedy jednak nie stosuje się krzeseł, bądź też montuje się siedzenia bez oparcia. W takim przypadku najpierw rozkłada się konstrukcję trybuny a potem krzesła, które następnie się mocuje. Takie rozwiązania wymagają większego nakładu pracy, ale jednocześnie pozwala to na zastosowanie mniejszego stopniowania trybuny. Same krzesła można też sztaplować, co oznacza, że mamy możliwość składania ich na siebie i wywożenia do magazynu.
Zdarzają się przypadki, kiedy Klient potrzebuje konkretnego typu stopniowania danej trybuny i może się zdarzyć, że krzesło fizycznie nie zmieści się pomiędzy poziomami danej trybuny.
Wyzwaniem jest także grubość krzesła, której minimalna wartość – tak, by krzesło było wytrzymałe – wynosiła 7 mm plus ewentualnie sklejka.
Od poziomowania również zależna jest ilość schodków, które powinny zostać umieszczone na trybunie – jeśli poziomowanie wynosi 50 cm, to należy zamontować 3 stopnie.
Z drugiej jednak strony im wyższe stopniowanie – tym większy komfort dla użytkowników trybuny teleskopowej. Dlaczego? Z prostego powodu, im jesteśmy wyżej tym lepiej widać to, co dzieje się na boisku a nie przeszkadzają nam także inne osoby siedzące niżej. Z tego powodu należy wypracować kompromis jeżeli chodzi o poziomowanie – należy je indywidualnie dopasować do potrzeb danego miejsca i klienta.
Do ograniczeń przeciwpożarowych zaliczyć można sam przepis mówiący o tym, że jeżeli mamy więcej niż 50 miejsc na trybunie, to wszystkie elementy muszą spełniać pewne wymagania. W projektowaniu należy brać pod uwagę, że wszystkie elementy palne muszą być co najmniej trudnozapalne.
To, co również jest istotną sprawą jeżeli chodzi o wybór i zaprojektowanie krzesła to także jego wygoda. Krzesła, na których spędzamy mecze czy inne takie muszą być przede wszystkim komfortowe dla użytkowników. Nie ma nic gorszego niż niewygodne krzesło na czterogodzinnym spektaklu!
Na ogół krzesła do obiektów kultury są pokryte tapicerką:
Natomiast te, które dostosowywane są do obiektów sportowych są plastikowe czy wykonane ze sklejki, rzadko są tapicerowane:
W przypadku krzeseł na trybuny sportowe zazwyczaj, w większości przypadków, są to krzesła bez oparć, by zmieściły się między poziomami:
Wygodę krzeseł na trybuny można podnieść poprzez zastosowanie innych, dodatkowych elementów jak podłokietniki czy blaty do notowania. Te elementy są traktowane jako składane, tak, by nie naruszały przepisów.
Warto wspomnieć także o tym, że inwestorom zależy przede wszystkim na ilości miejsc, ponieważ im ich więcej – tym oni zyskują więcej pieniędzy. Względy ergonomiczne również są ważne, choć już nie tak bardzo. Zgodnie z przepisami imprezy masowe takie jak Mistrzostwa Świata w siatkówce nie mogą się odbyć na hali, na której nie ma zapewnionego miejsca dla 12 000 osób.
Te podstawowe zasady konstruowania i projektowania mają wpływ na dobór krzeseł. Przepisy przeciwpożarowe oraz uwarunkowania techniczne są niezwykle istotnym czynnikiem, jeżeli chodzi o dobór i samo umiejscowienie krzeseł na trybunie teleskopowej.
Teraz za każdym razem, kiedy będziecie na meczu czy w teatrze lub kinie pomyślcie – czy to wszystko, co staraliśmy się Wam opisać o zasadach projektowania krzeseł na trybuny teleskopowe zostało spełnione? Jeśli tak – to świetnie, jeśli nie – napiszcie do nas o tym – chętnie sprawdzimy.
Krzesła na trybuny mają być przede wszystkim użyteczne i wygodne dla użytkownika, a jednocześnie technicznie dopasowane do przepisów. Jeśli obie te cechy się łączą – mamy do czynienia z powstaniem dobrze zaprojektowanej trybuny teleskopowej.
Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu macie jeszcze jakieś wątpliwości – pytajcie śmiało – postaramy się odpowiedzieć w komentarzach.
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00