Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Najpiękniejsze teatry na świecie - 5 spektakularnych projektów

Jeżeli życie to teatr, każdy powinien chociaż raz przeżyć niezwykłą przygodę na deskach najwspanialszych teatrów na świecie. Pierwszym niezwykłym obiektem, który przyczynił się do rozwoju teatru na świecie był rzymski Amfiteatr, który dzisiaj, pomimo że już nie funkcjonuje, każdego roku przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Stworzył on fundamenty dla kolejnych, dla wielu projektantów był inspiracją, dla innych natomiast niedoścignionym wzorem pięknej antycznej sztuki. Oto najpiękniejsze teatry na świecie, które zachwycą nie tylko miłośnika sztuki.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Teatr Narodowy w Pekinie

Bezcenna perła Pekinu, będąca odzwierciedleniem nowoczesnej sztuki, dziełem futurystycznej wizji projektanta, który stworzył miejsce niezwykłe, godne podziwu i zachwytu. Teatr Narodowy w Pekinie przypomina swoją formą wielkie jajo, jednak konstrukcja budynku realizuje starożytne założenia równowagi Nieba i Ziemi. Już samo wejście do teatru przenosi nas w inny świat. Aby dostać się do wnętrza teatru, trzeba przejść podwodnym korytarzem. Teatr przeznaczony jest dla 6500 widzów, którzy w tak licznym gronie mogą słuchać arii operowych, oglądać spektakle teatralne i bawić się na koncertach ulubionych artystów.

Najpiękniejsze teatry na świecie - Teatr Narodowy w Pekinie

Najpiękniejsze teatry na świecie: Opéra Garnier w Paryżu

Z futurystycznego Pekinu zmierzamy w kierunku eklektycznego Paryża. To w stolicy Francji w 1875 roku powstał budynek Opery Narodowej Francji. Pałacowy przepych baroku, przepełnione złotem foyer, marmurowe rzeźby i zdobiące salę koncertową malowidło autorstwa Marca Chagalla – wszystko to sprawiło, że Opéra Garnier została uznana za dzieło idealnie odzwierciedlające nastrój i estetykę spektaklu operowego. Niezwykłość tego miejsca potęguje dodatkowo fakt, że w podziemiach tego budynku straszył „Upiór w operze”. Nie jest więc przypadkiem, że francuska opera znalazła się w zacnym gronie najpiękniejszych teatrów na świecie.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Teatr Manoel w Valletta

Nie należy do najsłynniejszych teatrów, ale z pewnością zasługuje na zaszczytne miejsce na liście „Najpiękniejsze teatry świata”. Maltański teatr jest jednym z najstarszych działających w Europie. Jego budowa trwała zaledwie rok i została zrealizowana dzięki funduszom Zakonu Rycerzy Maltańskich. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję schronienia w trakcie ataków bombowych. Nie został jednak doszczętnie zniszczony. Do dzisiaj można w nim podziwiać niezwykłe roślinne zdobienia na suficie, a także zachwycać się oryginalnością drewnianych konstrukcji panelowych. To, co jest jednak najcenniejszą ozdobą i największą dumą teatru, to kilkukondygnacyjna barokowa widownia.

Najpiękniejsze teatry świata - Teatr Manoel w Valletta

Najpiękniejsze teatry na świecie: Aalto Theater w Essen

Budynek, który łączy cechy modernistycznej architektury z lokalnymi wpływami sztuki niemieckiej, wykorzystując przy tym bliskość natury – to wizja fińskiego projektanta Alvaro Aalto, który nigdy nie zobaczył na własne oczy gotowej budowli. Powstała ona po jego śmierci, jednak prace przebiegały zgodnie z jego założeniami i projektem. W teatrze znajduje się sala koncertowa przeznaczona dla 1100 widzów. Kształt budynku jest przystosowany do warunków akustycznych, które były priorytetem dla Alvaro Aalto. Elewacja jest w jasnym kolorze i przypomina klawisze fortepianu.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Zestawienie “Najpiękniejsze teatry na świecie” zamykamy współczesnym projektem Franka Gehry’ego. Niezwykła wizja sztuki nowoczesnej, nieposkromiona stalowa bryła z jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles zbudowana w 2003 roku została uznana za największe dzieło architekta. Nieco szalona, ale bardzo przemyślana forma jest idealnym odzwierciedleniem i urzeczywistnieniem temperamentu projektanta.