Konstrukcje sceniczne na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromną metamorfozę. Pozwalają zapewnić większe bezpieczeństwo artystom i widzom, jak również oferują nieograniczone możliwości stworzenia sceny o dowolnych rozmiarach i wyposażenia ich w dodatkowe elementy. To, co jednak nie uległo zmianie, to kwestia bezpieczeństwa. Wciąż priorytetem jest budowa scen spełniających normy i standardy konstrukcji scenicznych. Dzisiaj jednak są one znacznie bardziej rygorystyczne.
Do najpopularniejszych należą konstrukcje aluminiowe. Charakteryzują się niewielką wagą, a jednocześnie dużą wytrzymałością i łatwością montażu. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie, umożliwiają tworzenie różnego rodzaju rozwiązań i budowę scen o niezwykle efektownym wyglądzie. Konstrukcje aluminiowe występują w 3 standardach.
Pierwszym ze standardów jest system dwururowy, czyli tzw. DUOSYSTEM. Sprawdza się najlepiej przy mniejszym obciążeniu, tam, gdzie na strukturę nie oddziałują żadne siły boczne. Innym rodzajem konstrukcji wykonanej z aluminium jest konstrukcja trzyrurowa – TRISYSTEM. Wykorzystywana jest przede wszystkim do budowy niewielkich struktur scenicznych. Znalazła swoje zastosowanie w prostych scenach w domach kultury i halach sportowych. Standardy konstrukcji scenicznych obejmują jeszcze jeden system, a mianowicie QUADROSYSTEM, czyli kratownicę czterorurową. Wykonuje się je na dwa sposoby – rury wspomagające ustawia się do rury głównej pod kątem 90° lub też pod innym.
Konstrukcje aluminiowe muszą spełniać odpowiednie normy i standardy konstrukcji scenicznych, aby można było je wykorzystać podczas imprez masowych. Najważniejszą normą jest DIN 4113, która dotyczy procesu spawania aluminium. Klasy konstrukcji oznaczone są odpowiednimi literami. Te najlepsze będą oznaczone literą C. To jednak nie jedyna norma, jaką powinny one spełnić. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Inne normy i standardy konstrukcji scenicznych to:
Nie tylko proces spawania ma wpływ na stabilność konstrukcji scenicznej. Równie ważną rolę odgrywa sam materiał, z jakiego jest ona wykonana. Najlepszym rodzajem aluminium będzie ten, który spełnia normy, tj. EN AW 6060 lub EN AW 6082. Ponadto najlepiej, jeżeli jego utwardzenie będzie na poziomie o oznaczeniu T5 lub T6. Co to oznacza? Takie aluminium jest odpowiednio elastyczne, nie ulega dzięki temu kruszeniu, ale jest bardzo wytrzymałe i gwarantuje bezpieczeństwo montażu innych elementów wyposażenia sceny, do których należą, m.in. uchwyty do oświetlenia wraz z oświetleniem, sprzęt estradowy i dekoracje.
Konstrukcja sceniczna to podstawa i najważniejszy element sceny. Zależy od niego przede wszystkim bezpieczeństwo osób, które znajdują się zarówno na niej, jak i w jej pobliżu. Wszelkie normy i standardy konstrukcji scenicznych określają zasady, według których powinno się dobierać materiały do ich wykonania, ustalać, jak je ze sobą łączyć i z jakich systemów korzystać. Zachęcamy więc do konsultacji z profesjonalistami w celu wyboru najlepszej konstrukcji, która nie tylko umożliwi budowę imponującej sceny, lecz także zapewni maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00