Pewnie słyszeliście o, powstałym kilka lat temu w Krakowie, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ale czy wiedzieliście, że montując trybuny, dołożyliśmy swoją cegiełkę do stworzenia jego wyglądu? Chcecie wiedzieć, jak sprostaliśmy temu wyzwaniu? Przeczytajcie artykuł!
Małopolski Ogród Sztuki, oranżeria. Źródło: http://www.iea.com.pl
MOS to dość nowe i z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Istniejące zaledwie od trzech lat centrum kultury ma być przestrzenią artystyczno-edukacyjną, w której odbywają się rozmaite wydarzenia ze świata kultury.
W miejscu gdzie się znajduje, mieściły się wcześniej pracownie scenotechniczne krakowskich teatrów – Starego oraz im. Juliusza Słowackiego. W 2010 roku rozpoczęto prace nad przekształceniem ich w nowoczesny budynek, którym mogliśmy się cieszyć już dwa lata później.
Bryła została zaprojektowana tak, by komponowała się z sąsiadującymi, zabytkowymi kamienicami. Ścianę frontową wykonano z czerwonej cegły, a przed głównym wejściem postawiono szklaną oranżerię, której bok ozdobiono pięknymi, szczelinowymi żaluzjami.
W sercu budynku umieszczono scenę teatralną, która z łatwością daje się dowolnie konfigurować, oraz niewielką salę kinową. Pomyślano także o tych, którzy z chęcią napiliby się kawy czy wina – na najniższym piętrze znajduje się kawiarnia Pauza In Garden. Urządzenia techniczne, w które wyposażono budynek, również są nowoczesne – zautomatyzowane i zmechanizowane.
Krakowski MOS cieszy się sporą popularnością. Tutaj odgrywa się sztuki teatralne, organizuje projekcje filmowe, wystawy czy wernisaże. Wiele z imprez z pewnością nie mogłoby się odbyć, gdyby nie nasze trybuny.
Małopolski Ogród Sztuki. Źródło: http://magazyn.o.pl/
Jak to się, stało, że trybuny firmy Wamat znalazły się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki? Generalny wykonawca całej inwestycji zdecydował się na trybuny teleskopowe innej marki, które powinny służyć kilkadziesiąt lat. Niestety, po krótkim czasie użytkowania, ich wykonanie okazało się wadliwe, a konstrukcja niewytrzymała. Usterki były na tyle poważne, że nie dało się ich usunąć, dlatego MOS poprosił nas o fachowe konsultacje, a ostatecznie rozpisał przetarg na nową konstrukcję w ramach zamówień publicznych. Stanęliśmy w szranki z innymi firmami i wygraliśmy!
Poproszono nas o wymianę felernej konstrukcji trybun na nową, marki Wamat, oraz o demontaż dotychczasowych siedzeń i barierek oraz ich ponowną instalację.
Jak w ogóle wyglądają trybuny w Ogrodzie Sztuki? Projektant założył, że staną po dwóch stronach sali teatralnej, naprzeciw siebie. Jedna jedenastorzędowa, druga trochę mniejsza, siedmiorzędowa. Podświetlają je umieszczone na krawędziach schodów ledy. Barierki są składane (można je położyć na schodach), a każdy ze stopni schodów wyłożono wykładziną dywanową, którą, na krawędziach, wzmocniono aluminiowymi kątownikami.
Całość składa się elektrycznie, chowając się w stalowej ramie przestrzennej. Dzięki bardzo praktycznej zapadni Spiralift złożone trybuny da się opuścić na niższą kondygnację. W ten sposób podłoga sali powiększa się, tworząc sporą przestrzeń do zagospodarowania.
Małopolski Ogród Sztuki – sala teatralna
Jak zabraliśmy się za wykonanie zadania? Nasze działania podzieliliśmy na kilka etapów. Na początku zabraliśmy się za pracę koncepcyjną – dokładnie „zbadaliśmy” co i jak, a potem przeszliśmy do praktyki.
Najpierw skrupulatnie przyjrzeliśmy się samym trybunom i instalacjom elektrycznym. Dla MOSu sporządziliśmy dokumentację wykonawczą. Po jej zatwierdzeniu mogliśmy już rozpocząć produkcję trybun. W projekcie uwzględniliśmy część opisową, rysunkową oraz wszystkie wymagane atesty i certyfikaty.
Zdecydowaliśmy się na sprawdzone rozwiązania: konstrukcja trybun, ich napęd i system sterowania były wcześniej wielokrotnie testowane, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że okażą się strzałem w dziesiątkę. Poziomy trybun wykonaliśmy z wytrzymałych i jednocześnie lekkich, zimno giętych profili stalowych, spawanych metodą MIG 135, która gwarantuje dobrą jakość spoin. Całość pomalowaliśmy techniką elektrostatyczną, dzięki której uzyskaliśmy wysoką jakość pokrycia wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych, elementów konstrukcji.
Małopolski Ogród Sztuki – sala teatralna. Źródło: http://www.mos.art.pl/
Gotowe trybuny przywieźliśmy w częściach do Krakowa. Podczas montażu skręcaliśmy je śrubami, używając nakrętek z wkładkami polietylenowymi, które zapobiegają odkręcaniu się śrub.
Ponieważ konstrukcja zakładała, że ciągi schodowe znajdą się na skrajach trybun i będą obciążone bardziej niż pozostałe elementy, zoptymalizowaliśmy rozstaw słupów podpierających i wzmocniliśmy tylne dźwigary poszczególnych poziomów konstrukcji. Wszystko po to, by trybuny wytrzymały nawet największe obciążenia.
Aby trybuny dobrze się prezentowały i pasowały do sali teatralnej, wykończyliśmy je granatową wykładziną dywanową. Blendy przednie i boczne wykonaliśmy w kolorze czarnym. Do sterowania służy prosty w obsłudze, bezprzewodowy pilot z wyłącznikiem grzybkowym i dwoma przyciskami do składania i rozkładania. Jeśli ich użyjemy, trybuny zaczną wydawać sygnał dźwiękowy, pojawi się także żółte światło sygnalizacyjne. Będziemy wtedy mieć pewność, że przyciski pilota zadziałały i dla bezpieczeństwa należy się odsunąć od konstrukcji na bezpieczną odległość.
Małopolski Ogród Sztuki – sala teatralna. Źródło: http://www.urbanity.pl/
W trakcie realizacji nie zaskoczyły nas żadne niemiłe niespodzianki. Trybuny zamontowaliśmy bez problemów. Jesteśmy dumni z tego, że nasza konstrukcja stanęła w jednej z najbardziej znanych placówek kulturalnych w pięknym Krakowie. Jeśli ciekawią Was efekty – zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki!
Menu
Kontakt
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00