Latem 2015 roku do kazachskiego miasta Astana zjechały drużyny hokejowe z całego świata. Od 9 do 15 sierpnia w tamtejszej Barys Arenie odbywał się międzynarodowy turniej hokeja, jednocześnie będący imprezą inauguracyjną. Nasza Firma wykonała i zamontowała w arenie trybuny teleskopowe.
Źródło: Mioko architects
Astański obiekt sportowy powstał stosunkowo niedawno. Mimo, że głównie będą wykorzystywać go hokeiści, w przyszłości ma służyć nie tylko sportowcom, ale i gwiazdom muzyki. Nowoczesny budynek charakteryzuje się owalnym kształtem i licznymi przeszkleniami, w środku natomiast, ze względu na kolor krzeseł, dominuje barwa niebieska.
Jak trafiliśmy do Kazachstanu? Przygotowanie, wykonanie oraz montaż trybun teleskopowych zleciła nam krakowska firma zajmująca się produkcją krzeseł i będąca jednocześnie generalnym dostawcą foteli do Barys Areny.
Na trybunach miało znaleźć się 950 miejsc siedzących oraz przejścia na trybuny górne. Wymogi zleceniodawcy dotyczące specyfiki realizacji obejmowały wyposażenie trybun w elektryczny napęd składania oraz schody składane i rozkładane elektrycznie. Ponadto część trybun miała rozkładać się sekwencyjnie, co oznacza częściowe rozłożenie zaprogramowanej wcześniej ilości rzędów. Dla bezpieczeństwa zleceniodawca wymagał zamontowania przednich barierek, które będą dały się zdemontować, i wyłożenia poszczególnych poziomów podłogi ze sklejki warstwą antypoślizgową.
Ponieważ nasza Firma nie boi się wymagających zleceń, z chęcią podjęliśmy się wykonania otrzymanego zadania. Realizacja dużych projektów to nasza specjalność.
Wiedzieliśmy, że stopień trudności realizacji jest dość wysoki. Owalny kształt areny okazał się nie lada wyzwaniem. Ponieważ trybuny nie mogą mieć formy innej niż prostokątna, niełatwo je dopasować do półokrągłych ścian.
Jako że wykonawcy konstrukcji żelbetowych nie są w stanie utrzymać wymaganych przez nas tolerancji, wystąpiły dodatkowe utrudnienia w postaci minimalnych luzów pomiędzy tylną ścianą a bandą lodowiska oraz między podłogą a wspornikiem balkonu na piętrze.
By móc stworzyć projekt dokonaliśmy szczegółowych pomiarów tej części obiektu, w której staną trybuny teleskopowe. Pomiary wykonaliśmy za pomocą przyrządów tj. laser do wyznaczania osi czy dalmierz laserowy. Następnie przystąpiliśmy do pracy koncepcyjnej.
Nasz projekt składał się z dwóch części, rysunkowej i opisowej, oraz załączników w postaci niezbędnych atestów i certyfikatów. Całość przygotowaliśmy zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Klientowi zaproponowaliśmy wykonanie trybun czterorzędowych, o stopniowaniu wynoszącym 34 cm, z napędem składania elektrycznym, tarciowym i schodami składanymi za pomocą siłowników elektrycznych. Poziomy podłogi planowaliśmy wyłożyć sklejką z warstwą antypoślizgową, a krawędzie schodów wykończyć aluminiowymi, ryflowanymi kątownikami. Ze względów bezpieczeństwa przewidzieliśmy montaż blendy za ostatnim rzędem trybun. Składana blenda miała być wykonana z laminowanej sklejki i powinna zapobiec ewentualnemu wypadnięciu widzów poza konstrukcję trybuny. Zleceniodawca zobowiązał się dostarczyć krzesła.
Po akceptacji projektu, przeszliśmy do wykonania i montażu konstrukcji. Trybuny wyprodukowaliśmy w naszym zakładzie produkcyjnym. Całość następnie zapakowaliśmy i przetransportowaliśmy do Kazachstanu.
Na miejscu, w Astanie, nasze trybuny zostały rozpakowane za pomocą dźwiga, a później poszczególne ich segmenty przeniesione do wnętrza areny. Tam mocowaliśmy po kolei poszczególne części konstrukcji do podłogi oraz tylnej ściany obiektu. Wykonaliśmy też wstępną regulację. Potem przeszliśmy do instalacji krzeseł i tych elementów wykończenia, których nie dało się wykonać w zakładzie produkcyjnym. Kolejno powtórnie dokonaliśmy, tym razem bardzo szczegółowej, regulacji trybun oraz testów konstrukcji. Etap montażu zakończyliśmy odbiorem robót, po którym przeprowadziliśmy wyczerpujące szkolenie pracowników, którzy będą obsługiwać trybuny.
W trakcie montażu trybun w obiekcie pracowało na raz kilkanaście ekip zajmujących się wyposażeniem areny w różne elementy wykończeniowe. Mimo ciasnoty i tłoku nie mielibyśmy problemu z wykonaniem naszego zadania.
Klient był bardzo zadowolony z efektu końcowego, o czym powiadomił nas podczas odbioru trybun. Między innymi dzięki naszym trybunom teleskopowym pierwsze hokejowe zawody w Barys Arenie odbyły się już 14 sierpnia. Wszystkich chętnych do obejrzenia naszej konstrukcji na żywo zapraszamy do Astany!
Na naszej stronie możecie zobaczyć te okazałe trybuny teleskopowe:
Menu
Kontakt
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00