Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Sceny i podesty na msze polowe

Msze polowe są odprawiane coraz częściej. Można wziąć udział w szczególnej Eucharystii, na łonie natury, z roztaczającymi się pięknymi widokami. Dzieje się tak w wyjątkowych okolicznościach, podczas ważnych uroczystości kościelnych, kiedy msza jest częścią większego wydarzenia. Ponadto, msza plenerowa sprawowana jest dla większego grona wiernych, dlatego ma znacznie bardziej podniosły charakter. Takie wydarzenie kościelne wymaga nie tylko odpowiedniej oprawy, lecz również właściwego zagospodarowania miejsca. Scena na mszę polową musi mieć rozmiar i wysokość dopasowane do miejsca, gdzie jest sprawowana oraz liczby wiernych. Jak więc wybrać podesty na msze polowe?

Czy wszędzie można odprawiać mszę polową?

Msza Święta odprawiana jest najczęściej w kościele lub kaplicy. Inną możliwością są miejsca, które niekoniecznie są budynkiem kościoła, a nawet nie muszą znajdować się w jego okolicy. Aby mogły być przeznaczone do użytku liturgicznego, muszą być wcześniej poświęcone lub pobłogosławione. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość zorganizowania mszy w jeszcze innych miejscach i warunkach. Jak wynika z przepisów liturgicznych musi istnieć ku temu słuszna przyczyna, a także zgadza się na to ordynariusz danego miejsca.

Sceny na msze polowe pojawiają się więc w bardzo różnych miejscach. Niekiedy są budowane na stałe, innym razem tworzone są na potrzeby zaplanowanej mszy. Druga opcja wydaje się bardziej słuszna ze względu na to, że odprawianie mszy plenerowej nie jest zjawiskiem częstym, a tylko występującym w szczególnych przypadkach. To dlatego podesty na msze polowe powinny być mobilne, łatwo się składać i rozkładać, ale cechować się przy tym dużą stabilnością i solidnością.

Gdzie buduje się sceny na msze polowe?

Istnieje wiele okoliczności, które sprzyjają organizacji mszy plenerowej. Niekiedy, jeżeli warunki temu sprzyjają, sceny na msze polowe pojawiają się przy kościołach. Mają one zastosowanie w sytuacji, gdy należy spodziewać się dużo większej liczby osób uczestniczących w danej mszy, dla której to budynek kościoła mógłby się okazać za mały. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy wielu sanktuariach, bazylikach i miejscach pielgrzymkowych, jak na przykład klasztor na Jasnej Górze czy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Scena na mszę polową mogą się przydać też podczas ślubu. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile ślub cywilny można zawrzeć w dowolnym miejscu, o tyle ślub kościelny ma tutaj ograniczenia analogiczne, jak msza polowa. Zasadniczo ślub w obrządku katolickim może być zawarty w kościele lub kaplicy, chyba że mamy zgodę biskupa miejsca na inną lokalizację. Nie zawsze jednak księża podchodzą do tej kwestii aż tak restrykcyjnie.

Podesty na msze polowe są też rozstawiane na dużych obszarach, gdzie odbywają się spotkania ważnych osobistości kościelnych, przykładem może być wizyta Papieża. Przykładem są krakowskie Błonia, gdzie sprawowane bywały msze podczas papieskich pielgrzymek czy Światowych Dni Młodych. Wtedy to sceny na msze polowe przydają się szczególnie często.

Jak powinna być zbudowana scena na mszę polową?

Jeżeli potrzebujesz sceny na msze polowe, to powinieneś wiedzieć, jakie co będzie Ci potrzebne. Przede wszystkim musisz zdecydować się na konkretny podest o właściwych rozmiarach. Muszą się na nim zmieścić stół nakryty białym obrusem, który będzie pełnił funkcję ołtarza. Ponadto krzesła dla księży (z reguły podczas mszy polowych w liturgii uczestniczy sporo koncelebransów) i służby liturgicznej, ambona, stolik na księgi i naczynia liturgiczne (tzw. kredensja) a także kilka innych ważnych elementów i przedmiotów niezbędnych do odprawienia mszy świętej. Podest powinien mieć antypoślizgową powierzchnię, a prowadzić na nią powinny wygodne schody. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto podesty na msze polowe wyposażyć w zadaszenie. Dzięki temu, mszę plenerową można będzie odprawić również przy mniej sprzyjającej pogodzie. Kratownice umożliwią montaż dodatkowych elementów, w tym nagłośnienia. Msza plenerowa odprawiana jest zwykle dla dużej ilości wiernych, każdy jednak chce być jej aktywnym uczestnikiem. Zdarza się więc, że konieczny będzie montaż telebimu.