Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Trybuny teleskopowe. Ich zalety i podstawowe zasady projektowania

Chcecie wiedzieć czym są trybuny teleskopowe oraz jakie mają zalety? W poniższym artykule wyjaśniamy podstawowe zasady, które należy mieć na uwadze, kiedy projektuje się tego rodzaju konstrukcje!

Trybuny teleskopowe marki WAMAT Sp. z o.o.

Kiedy myślimy o trybunach, możemy odnieść wrażenie, że jest to temat prosty. Obecność tych konstrukcji w wielu ośrodkach kultury pozwala nam stwierdzić, że są popularne i – wydawać by się mogłoby – raczej nieskomplikowane. Widzimy je w halach sportowych, gdy rozgrywane są ważne mecze, ustawione na murawie, kiedy toczy się walka o upragnione zwycięstwo czy nawet na salach gimnastycznych. Trybuny możemy spotkać także – co mniej oczywiste – w kinie lub w teatrze. Bardzo często są to trybuny teleskopowe.

Co to jest trybuna teleskopowa?

Trybuna teleskopowa jest konstrukcją przeznaczoną do wewnątrz, wykonaną z profili stalowych. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że składa i rozkłada się ona jak „szuflady” w krótkim czasie. Co więcej nie musimy otwierać wszystkich poziomów trybuny, a jedynie wybrane z góry lub z dołu, natomiast nie ze środka.

W łatwy sposób poprzez wsuwanie jednego poziomu pod drugi można uzyskać dodatkową przestrzeń, która można dowolnie zaadaptować. Jest to cecha wyróżniająca trybuny teleskopowe spośród innych typów trybun.

Złożone trybuny teleskopowe marki Wamat

W tym artykule w prosty i czytelny sposób przedstawimy Wam najważniejsze informacje o trybunach teleskopowych, ich zastosowaniu, zaletach, ale także postaramy się przekazać kilka ciekawostek, które z całą pewnością przydadzą się osobom bardziej zorientowanym w temacie.

Mechanizm działania trybuny teleskopowej można zaobserwować na poniższych obrazkach. Tak wygląda trybuna rozłożona:

Trybuna teleskopowe po rozłożeniu

Tak natomiast trybuna teleskopowa wygląda po złożeniu:

Trybuna teleskopowa po złożeniu

Trybuny teleskopowe możemy podzielić na kategorie, wyróżniając:

  • trybuny teleskopowe do obiektów kultury – które montowane są w domach kultury, audytoriach, teatrach i salach konferencyjnych;

trybuna teleskopowa

  • trybuny teleskopowe sportowe– do hal sportowych.

Trybuna teleskopowa sportowa

Jest również możliwość dokonania innego rodzaju podziału, gdzie wyróżnić możemy:

  • trybuny teleskopowe stałe– najwyższy poziom jest zamocowany do ściany lub podłogi.
  • trybuny teleskopowe mobilne– takie, które po złożeniu można przemieszczać w obrębie jednego poziomu.

Mobilność trybun teleskopowych jest możliwa do uzyskania na wiele sposobów i jest to w dużej mierze zależne od indywidualnego projektu.

Dla przykładu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej w Krakowie,  znajdują się trybuny teleskopowe, które po złożeniu są magazynowane na innym poziomie budynku. Było to możliwe do wykonania poprzez przemieszczenie trybun w pionie za pomocą zapadni.

trybuny teleskopowe w małopolskim ogrodzie sztuki

Gdzie mają zastosowanie trybuny teleskopowe?

Zastanawialiście się może w jakich przypadkach zastosowanie ma trybuna teleskopowa? Cechą tego typu trybun jest to, że mają one zapewniać po złożeniu dodatkową przestrzeń i sprawiać, że pomieszczenie, w którym są zamontowane jest wielofunkcyjne. Jeśli w danym budynku nie jest wymagana dodatkowa przestrzeń do zaadaptowania, trybuny teleskopowe mogą być zastąpione przez trybuny stałe. 

Zalety trybun teleskopowych

Co przemawia za tym, by wybrać trybuny teleskopowe?

  • Uniwersalność
  • Praktyczność
  • Bezpieczeństwo
  • Elegancja i wysoki poziom wykończenia

Uniwersalność

Jedną z głównych zalet trybun teleskopowych jest to, że dzięki ich zastosowaniu istnieje możliwość zwiększenia funkcjonalności danego miejsca, co podnosi jego atrakcyjność. Trybuny teleskopowe można w prosty sposób składać, co pozwala z sali bankietowej stworzyć salę widowiskową poprzez wysunięcie trybun. Daje to także możliwość zyskania dodatkowego przestrzeni, a trybuny teleskopowe w każdym momencie można zsunąć lub wywieźć fragmentami. Oprócz tego można je dowolnie konfigurować, tworząc w ten sposób różne modyfikacje.  Częstym zabiegiem w przypadku trybun teleskopowych jest łączenie ich z trybunami stałymi.

Możliwość rozkładania tego rodzaju konstrukcji sprawia także, że można je dopasować do warunków – jeśli rozgrywany jest mecz siatkówki, można wysunąć więcej „szuflad” trybuny, jeżeli natomiast na hali odbywa się mecz piłki ręcznej kilka najniższych rzędów z łatwością można schować, by zapewnić większą przestrzeń boiska. Wszystkie te opcje powinny być oczywiście przewidziane na etapie projektowania.

Czy wiesz, że…?

W przypadku trybuny, która jest rozłożona musi być zapewniony dostęp za i pod trybunę.

Praktyczność

Trybuny teleskopowe  mają również inną bardzo docenianą przez zarządców hal – szybko się składają.

Trybuny dzielą się na składane:

  • ręcznie;
  • elektrycznie.

W przypadku trybun składanych z napędem elektrycznym  zaoszczędzić można wiele energii i czasu,  ponieważ wszystko może zostać zrobione za pomocą jednego przycisku. Warto podkreślić, że trybuna teleskopowa z napędem elektrycznym rozkłada się od kilku do kilkunastu minut. Co istotne – większe trybuny muszą być wyposażone w napęd elektryczny, ponieważ ich masa nie pozwala na ręczne składanie.

Czy wiesz, że…?

Trybuna teleskopowa składana ręcznie nie może być dłuższa niż 8 metrów a łączna długość rzędów nie większa niż 50 m. Jest to liczba przybliżona, która po uwzględnieniu warunków szczegółowych realizacji, może ulec zmianie.

Bezpieczeństwo

Trybuny teleskopowe powinny spełniać wymogi odpowiednich norm i przepisów w kwestii bezpieczeństwa użytkowania. Mowa tutaj o przepisach zarówno polskich jak i europejskich.  Z tego też powodu takie konstrukcje przechodzą próby wytrzymałościowe oraz projektowane są w oparciu o obliczenia statystyczne.

Czy wiesz, że..?

Trybuna jeździ na kołach i dlatego musi znajdować się na równym i twardym podłożu. Najlepiej, aby podłoga była twarda punktowo i sztywna powierzchniowo. Oczywiście musi być także zagwarantowana wystarczająca wytrzymałość stropu pod trybuną.

Elegancja i wyższy standard wykończenia

Trybuny teleskopowe dają także duże pole manewru jeżeli chodzi o ich wykończenie. Trybuny składane zazwyczaj cechują się prostą formą, mało wyrafinowanymi materiałami czy pokryciem krzeseł. W przypadku teleskopowych konstrukcji mamy do wyboru dużą gamę wykończeń – od sklejki i tworzyw sztucznych, aż po tapicerkę. Finezyjne wykończenia sprawiają, że trybuny stają się bardziej eleganckie i stylowe.

To, co również jest bardzo charakterystyczne w przypadku takich konstrukcji, to wszelkie udogodnienia takie jak: elektrycznie wysuwane oświetlenie, wysokogatunkowe wykładziny dywanowe, poręcze nierdzewne czy barierki teleskopowe.

Wszystko to w połączeniu z napędem elektrycznym sprawia, że za pomocą jednego kliknięcia, jedna osoba jest w stanie w kilkanaście minut rozłożyć trybunę z gotowymi barierkami.

Czy wiesz, że..?

Trybuna z napędem elektrycznym powinna mieć zapewnione miejsce na skrzynię zawierającą elementy elektryczne. Skrzynia powinna być umieszczona w miejscu, z którego widać jak trybuna się rozkłada. Wszystko dlatego, że proces składania i rozkładania trybun powinien być nieustannie monitorowany przez pracownika, który w każdym momencie powinien mieć kontrolę nad tym, co się dzieje z trybuną i ewentualnego ręcznego zatrzymania procesu.

Temat trybun jest bardziej skomplikowany niż można przypuszczać – a jako że tego typu konstrukcje są naszą pasją, to już teraz zapewniamy, że na jednym poście się nie skończy. Już wkrótce wypatrujcie artykułu o tym, jakie cechy powinno mieć krzesło do trybun teleskopowych.

Jeśli macie jakieś pytania – śmiało. Zawsze postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości!