W artykule prezentujemy najpiękniejsze widownie z teatrów muzycznych świata, które warto odwiedzić!
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej widowniom w teatrach muzycznych, które nierzadko są elementem przyciągającym nasz wzrok – imponują nie tylko wielkością, ale i estetycznym wykończeniem. Zapraszamy na przegląd najpiękniejszych, budzących podziw swoimi rozmiarami sal operowych z całego świata, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Budynek samej opery jest niezwykle charakterystycznym elementem architektonicznym, z którym kojarzymy Australię.
Opera posiada kilka sal, z których każda mieści różną ilość osób i jest przystosowana do innego typu widowisk. Najwięcej osób, bo aż 2679, może pomieścić sala Concert Hall.
Do widowisk operowych została zaprojektowania sala Joan Sutherland Theatre o 1507 miejscach z imponującą widownią:
Źródło: flickr.com
Ciekawostka
W sali, której zdjęcie znajduje się wyżej czyli Concert Hall możemy zobaczyć największe organy świata! Składają się one z aż 10 tys. piszczałek.
2. Brukselska La Monnaie
Źródło: lamonnaie.be
Jest to teatr muzyczny znajdujący się na terenie Brukseli, który stopniowo odzyskuje wysoką pozycję jeżeli chodzi o opery w Europie. To wszystko dzięki pracy i staraniom dyrektorów. Sam budynek jest w stanie pomieścić łącznie 1700 osób.
Źródło: lamonnaie.be
Ciekawostka
Dla barokowych oper organizowanych w La Monnaie, ten teatr muzyczny angażuje gościnne występy członków orkiestry, która gra na instrumentach z tej epoki.
Teatr Wielki, znajdujący się w stolicy Polski, jest jednocześnie siedzibą Opery Narodowej. W tym budynku rok rocznie odbywają się prestiżowe wydarzenia dotyczące tematyki teatru czy opery.
W budynku tym, a w zasadzie w jego najbardziej reprezentatywnej sali jest w stanie zmieścić się 1841 osoby.
Źródło: infomusic.pl
Ciekawostka
Warszawski teatr muzyczny zyskał miano opery, która charakteryzuje się tytułem największej sceny jeżeli chodzi o teatry muzyczne!
Moskiewski teatr muzyczny powstał w 1776 r. Jego twórcą był Osip Bowe. W tej operze swoje premiery miały tego rodzaju wydarzenia operowe jak choćby Mazepa Czajkowskiego.
Ciekawostka
To właśnie moskiewska opera Bolszoj jak i balet są uznawane za najstarsze zespoły na świecie!
Budynek powstał w latach siedemdziesiątych XIX w. i przez krótki czas była ona operą narodową wszystkich Francuzów. Jednak po wybudowaniu innego teatru muzycznego – Opery Bastille, Opera Garnier stała się teatrem, w którym mają miejsce jedynie przedstawienia baletowe. Łącznie w tej operze jest w stanie zmieścić się aż 2200 osób.
Ciekawostka
To tutaj autor G. Leroux umieścił akcję książki „Upiór w operze”!
Royal Opera House znajduje się w Londynie i to tam ma swoją siedzibę Królewski Balet oraz Opera Królewska. Budynek jest przystosowany do pomieszczenia aż 2268 osób.
Ciekawostka
Na deskach tego londyńskiego teatru muzycznego występowało wielu polskich przedstawicieli jak choćby Małgorzata Walewska czy Piotr Beczała.
Barceloński teatr muzyczny otwarty został pod koniec lat czterdziestych XIX w. Znajduje się w czołówce jeżeli chodzi o najlepsze opery w Hiszpanii. Opera jest w stanie dać miejsca 2292 osobom.
Ciekawostka
W przypadku większości teatrów operowych finansowanie pochodziło od państwa, natomiast budynek del Liceu sfinansowany został przez prywatnych darczyńców.
Opera alla Scalla to jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów muzycznych na świecie. Wielu artystów piszących opery, tworzyło je z przeznaczeniem wystawiania je na deskach tego właśnie teatru – np. Maddame Butterfly operę stworzoną przez znakomitego Giacomo Pucciniego.
Źródło: ganzomag.com
Ciekawostka
We Włoszech teatr ten jest jednym z pięciu największych budynków teatrów muzycznych w XVIII w.
Jest to budynek, który został wybudowany w latach dwudziestych XX w. Zaliczany jest do czołówki oper w Ameryce Północnej pod względem wielkości.
Źródło: smashingpicture.com
Ciekawostka
Co roku właśnie w San Francisco Opera organizowana jest wielka gala otwierająca sezon. Zaliczyć ją można do najważniejszych eventów dotyczących teatrów muzycznych na całym świecie.
Źródło: askonasholt.co.uk
Opera powstała w II połowie XIX w., zaprojektowana przez Cleaveland Cody’ego. Od lat 60 XX w. siedziba teatru muzycznego mieści się w Centrum Lincolna dla Sztuk Scenicznych.
Źródło: nytimes.com
Ciekawostka
Także i polski twórca wystawił swoją sztukę w Metropolitan Opera – był to Ignacy Jan Paderewski.
Te wszystkie opery są na naszej liście do zobaczenia. Jeśli widzieliście powyższe widownie w teatrze muzycznym – to podzielcie się wrażeniami!
Na zakończenie zapraszamy na naszą stronę, by obejrzeć nasze widownie!
WAMAT Sp. z o.o.
Podleszany 186
39-300 Mielec
tel. +48 17 58 40 280
fax +48 17 58 40 299
e-mail: wamat@wamat.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek:
od 8:00 do 16:00